Predstavte si studené zimné ráno a ten úžasný pocit, keď aj napriek sychravému počasiu za oknom vaše bosé nohy zohrieva teplučká podlaha. Presne takýto pocit vám navodí správne vybraná podlaha na podlahové kúrenie. Ale ktorá podlaha je pre tento účel najlepšia? A je drevená podlaha na podlahové kúrenie skutočne nevhodná? Zistite, ktoré sú najlepšie materiály na podlahové kúrenie a prečo.
Predtým, než sa spoločne pustíme do výberu ideálnej podlahy na podlahové kúrenie, je dobré pochopiť, z čoho vlastne podlahové kúrenie pozostáva a ako funguje.
Ako funguje podlahové kúrenie?
Podlahové kúrenie je systém, ktorý využíva teplo generované pod podlahovou vrstvou na ohrev interiéru. Existujú dva hlavné typy podlahového kúrenia: suché (elektrické) a mokré (pomocou vody). Aký je medzi nimi rozdiel?
ZDROJ FOTO: Adobe Stock
Elektrické podlahové kúrenie
Na kúrenie využíva elektrické káble, rohože alebo vykurovacie fólie. Ľahko sa inštalujú a nedvíhajú úroveň podlahy. Elektrické podlahové kúrenie si nevyžaduje veľké stavebné zásahy a býva preto obľúbené pri novostavbách aj rekonštrukciách. Hoci prevádzkové náklady budú v porovnaní s teplovodným kúrením vyššie, pri obstarávaní vás poteší nižšia cena. Ďalšou výhodou je rýchla a presná regulácia teploty: stačí zapnúť termostat a kúrite. Tento typ kúrenia vydrží aj desiatky rokov s minimálnou údržbou.
Mokré podlahové kúrenie
Od suchého podlahového kúrenia sa líši spôsobom, akým generuje a distribuuje teplo. Vodné (alebo tiež teplovodné) podlahové kúrenie využíva potrubia, ktorými cirkuluje teplá voda. Jeho inštalácia je o niečo zložitejšia, pretože sa pri ňom pokladá viacero vrstiev a nivelačný poter schne aj niekoľko týždňov. Rátajte s vyššími obstarávacími nákladmi a komplikovanejšou inštaláciou, ktorej súčasťou je napríklad aj komín, prípojka plynu, alebo sklad paliva. Výhodou je nižšia cena oproti suchému podlahovému kúreniu a možnosť využiť tento typ kúrenia aj na schladenie – napr. v lete. Nevýhodou je pomalší ohrev vody a nábeh kúrenia.
Aké sú výhody podlahového kúrenia?
Oproti klasickým radiátorom alebo krbu má podlahové kúrenie hneď niekoľko výhod:
-
- rovnomerne rozkladá teplo, čo prispieva k vyššiemu komfortu v miestnosti
-
- je neviditeľné a nezaberá miesto
-
- je pri ňom menší pohyb prachu a alergénov v miestnosti, čo ocenia alergici a astmatici
-
- v porovnaní s klasickými radiátormi má tichšiu prevádzku
-
- cenová úspora za energie môže byť približne v rozpätí 10-20 % v porovnaní s tradičnými radiátormi
Faktory ovplyvňujúce výber podlahy na podlahové kúrenie
Výkon kúrenia, pohodlie a efektívnosť podlahového kúrenia úzko súvisí vlastnosťami toho-ktorého materiálu, z akého je podlaha vyrobená. Hovoríme pritom o 3 faktoroch: tepelnej vodivosti, tepelnom odpore a hrúbke materiálu.
Tepelná vodivosť
Predstavuje vlastnosť materiálu, ktorá udáva, ako dobre materiál vedie teplo. Vyjadruje sa koeficientom tepelnej vodivosti a meria sa v jednotkách W/m·K (watt na meter na kelvin). Vyššia hodnota tepelnej vodivosti znamená, že materiál vedie teplo lepšie.
Vysoká tepelná vodivosť znamená, že materiál je schopný rýchlo a efektívne distribuovať teplo, a tým pádom rovnomerne a rýchlo zohriať miestnosť. Materiály s vysokou tepelnou vodivosťou sú menej náchylné na teplotné výkyvy, čo znižuje riziko popraskania alebo iného poškodenia podlahy.
Tepelný odpor
Tepelný odpor udáva, ako dobre materiál bráni prechodu tepla. Ak si vyberiete materiál s nízkym tepelným odporom, teplo z kúrenia prejde ľahšie a rýchlejšie cez podlahu do miestnosti. To znamená, že dosiahnete príjemnú teplotu rýchlejšie a s menšou spotrebou energie. Teda aj lacnejšie.
Hrúbka podlahy
Ovplyvňuje, ako rýchlo a účinne sa teplo prenáša z vykurovacieho systému do miestnosti. Hrubšie podlahy spomaľujú prenos tepla, čo môže viesť k vyššej spotrebe energie a dlhšiemu času, potrebnému na dosiahnutie požadovanej teploty. To je obzvlášť problematické, ak si narp. v zime potrebujete zakúriť rýchlo a nechcete na teplo v domácnosti čakať. Výhrou nie sú ani materiály, ktoré sú príliš tenké alebo krehké. Môžu byť totiž náchylné na poškodenie a opotrebovanie.
ZDROJ FOTO: Adobe Stock
Porovnanie podláh, vhodných na podlahové kúrenie
Dobrá správa: na podlahové kúrenie (UFH) si dnes môžete zvoliť väčšinu podláh, dostupných na trhu. Niektoré podlahy sú však z hľadiska tepelnej vodivosti na tom lepšie než iné. Medzi podlahy kompatibilné s podlahovým kúrením patria:
-
- Dlaždice, kameň, leštený betón
-
- Drevené a technické drevené podlahy
-
- Laminátové podlahy
-
- Vinylové podlahy
-
- Kompozitné podlahy
-
- Niektoré typy kobercov (najmä z juty a sisalu)
Poďme sa teraz pozrieť na kompatibilitu jednotlivých podlahových krytín s podlahovým kúrením.
Kamenná a keramická dlažba a podlahové kúrenie
Keramika a kamenné dlaždice patria medzi najlepšie materiály na podlahové kúrenie. Oba typy podlahovej krytiny majú vysokú tepelnú vodivosť a nízky tepelný odpor. Teplo (ale aj chlad v lete) do miestnosti prenášajú efektívne, rovnomerne a rýchlo. Medzi nevýhody dlažby a keramiky patrí ich prirodzene chladný povrch, ktorý môže byť nepríjemný na dotyk, keď kúrenie nie je zapnuté.
Na čo si dať pozor:
-
- Vyberajte dlaždice s tepelným odporom nižším než 0,15 m²K/W, čo zabezpečuje efektívny prenos tepla.
-
- Ideálna hrúbka dlaždíc pre podlahové kúrenie je medzi 8 až 10 mm.
-
- Odporúčame dlaždice s protišmykovou úpravou, označené triedou R9 alebo R10, aby ste znížili riziko pošmyknutia, najmä v kúpeľniach a kuchyniach.
-
- Väčšie dlaždice, napríklad 60×60 cm alebo 30×60 cm, znižujú počet škár, čo pomáha minimalizovať straty tepla.
Laminátová a vinylová podlaha a podlahové kúrenie
Laminát a vinyl predstavujú praktické a moderné riešenia pre podlahové kúrenie. Oba materiály sú obľúbené pre svoju skvelú termálnu stabilitu a nižšie počiatočné náklady v porovnaní s inými materiálmi. Tieto materiály sú navrhnuté tak, aby efektívne pracovali s teplom generovaným podlahovým kúrením. Znamená to, že dokážu zabezpečiť rovnomerné rozloženie tepla po celom povrchu miestnosti.
Na čo si dať pozor:
-
- Laminátová i vinylová podlaha by mali mať tepelný odpor nižší než 0,15 m²K/W. Pri vyššom odporu by mohlo dôjsť k zníženiu účinnosti kúrenia.
-
- Ideálna hrúbka pre laminátové podlahy na podlahové kúrenie je 8 až 10 mm.
-
- Pri vinylových podlahách by sa hrúbka mala pohybovať od 2 do 5 mm.
-
- Odporúčame laminát s vysokou triedou odolnosti voči opotrebovaniu (napr. AC4 alebo AC5) pre dlhšiu životnosť v priestoroch s vysokou záťažou.
-
- Overte si, že vybraný laminát je certifikovaný pre použitie s podlahovým kúrením.
Drevo a parkety a podlahové kúrenie
Aj drevená podlaha a parkety môžu byť kompatibilné s podlahovým kúrením, ale je dôležité vybrať správne druhy dreva. Masívnu drevenú podlahu, hoci je veľmi atraktívna, neodporúčame. Zo všetkých materiálov má najvyšší tepelný odpor a je výborným izolantom, čo je presne opak toho, čo pri podlahovom kúrení potrebujete. Navyše drevo prírodný materiál, ktorý neustále pracuje a reaguje na zmeny teploty a vlhkosti – a to rozťahovaním či zmršťovaním.
ZDROJ FOTO: Adobe Stock
Drevené podlahy kompatibilné s podlahovým kúrením
Ak už veľmi túžite po drevenej podlahe a podlahovom kúrení, vyberte si tepelne upravené drevo alebo inžinierske drevo, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby lepšie odolávali zmenám vlhkosti a teploty. Tepelne upravené drevo je ošetrené vysokými teplotami, čo pomáha znižovať jeho vlhkosť a zlepšuje odolnosť voči teplotným výkyvom. Inžinierske drevo je zas vyrobené z niekoľkých vrstiev dreva spojených pod vysokým tlakom, pričom vrchná vrstva je vyrobená z pravého dreva.
Dvojvrstvová drevená podlaha na podlahové kúrenie – najpraktickejšia voľba
Menej odborne, ak sa predstavy dreva neviete vzdať, odporúčame vám vybrať si dvojvrstvovú drevenú podlahu. Tento typ podlahy pozostáva z vrchnej vrstvy z ušľachtilého dreva a spodnej stabilizačnej vrstvy z preglejky alebo HDF (vysokohustotnej vláknitej dosky). Dvojvrstvová konštrukcia umožňuje lepší prenos tepla a poskytuje vyššiu rozmerovú stabilitu v porovnaní s trojvrstvovými alebo viacvrstvovými alternatívami.
Dvojvrstvové podlahy sú špeciálne navrhnuté tak, aby minimalizovali rozťažnosť a zmršťovanie dreva pri zmenách teploty, čo je pri podlahovom kúrení veľmi dôležité. Taktiež majú nižší tepelný odpor, čo zlepšuje účinnosť vykurovacieho systému. Pri správnej inštalácii a použití vhodnej podložky takéto podlahy zvládnu aj náhle zmeny teploty.
Náš tip: Ak túžite po vzhľade dreva a teplom materiáli na dotyk, vhodnou alternatívou drevenej podlahy môžu byť aj vinylové dielce s imitáciou dreva. Ak hľadáte viac informácií o výhodách a nevýhodách jednotlivých podláh, prečítajte si náš článok o výbere najvhodnejšieho typu podlahy.
Náš tip: Podlahové kúrenie Technoline
Hľadáte univerzálne a kvalitné podlahové kúrenie, na ktoré sa dá spoľahnúť? Podlahové kúrenie našej privátnej značky TECHNOLINE je kompatibilné so všetkými typmi podlahových krytín, vrátane tých najnáročnejších, ako sú drevené podlahy. Ide o teplovodné podlahové vykurovanie nemeckej kvality od výrobcu HakaGerodur, ktoré je výbornou voľbou, či už riešite vykurovanie pre novostavbu alebo rekonštrukciu. S podlahovým vykurovaním Technoline získate hneď niekoľko benefitov:
-
- vysoké úspory
-
- tepelný komfort
-
- nízke obstarávacie náklady (cenovo porovnateľné s radiátormi)
Podlahové kúrenie TECHNOLINE si môžete pozrieť a zakúpiť v jednej z našich 16 inštalatérskych centrách WOODCOTE po celom Slovensku.
Záver
Či už preferujete klasickú eleganciu dreva, moderný vzhľad vinylu alebo nadčasovú praktickosť dlaždíc, každá z možností môže byť tou správnou voľbou. Pokiaľ viete, na čo si dať pozor… Nezabudnite, že okrem výberu ideálnej podlahy na podlahové kúrenie je dôležitá aj správna inštalácia a údržba podlahy.
Ak hľadáte spoľahlivé riešenie, ktoré skvele zapadne do vášho interiéru, a zároveň vám umožní maximálne využívať výhody podlahového kúrenia, navštívte našich odborníkov v pobočkách WOODCOTE. Radi vám pomôžeme s výberom podlahy aj podlahového kúrenia a zodpovieme všetky vaše otázky. Začnite svoju cestu k teplu a pohodliu vo vašom domove už dnes!
Add a Comment