Ako vybrať správny typ podlahy pre rôzne priestory vášho bytu?

Vybrať podlahu do všetkých miestností v dome či byte môže byť niekedy náročnejšie než sa zdá. Zvážiť je potrebné viaceré praktické aspekty: Bude podlaha vystavená vode? Ako veľmi bude namáhaná? Budete ju chcieť o desať rokov vymeniť? Máte domáceho miláčika? Budete kombinovať viac typov podláh v dome?

Aj tá najmúdrejšia hlavička sa poriadne zapotí! V tomto článku nájdete odpovede na najčastejšie otázky pri výbere podlahy. Poradíme, ako si vybrať podlahu podľa typu miestnosti s ohľadom na štýl, funkčnosť a odolnosť. A prezradíme aj to, ako zladíte rôzne typy podláh v byte do jednotného celku.

Vinylová podlaha Gerflor
Zdroj: Gerflor

Otázky, ktoré by ste si mali položiť ako prvé

Možno už matne tušíte, že pri výbere podlahy budú hrať kľúčovú úlohu viaceré faktory. Aby ste z toho nemali už na začiatku guláš, predtým, než investujete nemalé peniaze do vysnívanej podlahy, položte si otázky:

   • Bude podlaha vystavená vode?

   • Ako veľmi bude podlaha namáhaná?

   • Máme v rodine deti, seniorov, domácich miláčikov?

   • Aké sú možnosti renovácie podlahy pri poškodení?

   • Prekáža mi na pocit studená podlaha alebo je mi to jedno?

   • Chcem si podlahu položiť sám alebo si najmem profesionála?

   • Je pre mňa dôležitejší štýl alebo funkčnosť?

   • Chcem mať pod podlahou podlahové kúrenie?

   • Som alebo mám v rodine alergika?

   • Ako dlho chcem, aby mi podlaha vydržala?

   • Chcem mať v celom byte jeden typ podlahy alebo pripúšťam aj kombinovanie?

  Toto všetko sú otázky, na ktoré by ste už teraz mali poznať odpoveď.  Pomôžu vám zistiť, čo je pre vás dôležité. Od odpovedí na tieto otázky sa potom bude odvíjať váš ďalší výber. I to, do akej miery ste pri voľbe podlahy ochotní robiť kompromisy. Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé miestnosti v domácnosti a ich špecifiká.

  Ako vybrať podlahu do predsiene, chodby či haly?  

  Dámy a páni, vitajte pri dileme č. 1., ktorou to zvyčajne všetko začína. Ideme vyberať podlahu od predsiene. Azda každý si je vedomý toho, že vstupné priestory bývajú najviac znečisťované. Musia zniesť mokré a zablatené topánky, kvapkajúce dáždniky, soľ či rôzne iné nečistoty, ktoré dnu nechtiac prinesieme na podrážkach. V chodbe sa často ocitnú aj batožiny, kufre, lyže, sánky – veď to poznáte…

  Prioritou by teda mala byť jednoduchá údržba a odolnosť. Klasickým riešením je dlažba, ktorá je odolná a ľahko sa čistí, na druhej strane je dosť studená a napr. pre seniorov môže byť šmykľavá. Koberec a drevené parkety sú síce teplejšie, ale pre nečistoty a veľkú záťaž nevhodné. Laminátová podlaha je pre ľahké zladenie v celom byte častou voľbou, no v tom prípade si zvoľte vodoodolnú laminátovú podlahu, ktorá má špeciálny náter a úpravu povrchu. Stále obľúbenejšia je vinylová podlaha, ktorá je mimoriadne odolná, nenáročná na údržbu a pocitovo teplá. Jej prednosťami sú aj veľký výber dekorov a jednoduchá montáž.

  Vinylová podlaha Gerflor
  Zdroj: Gerflor, vinylová podlaha

  Vinyl má ešte jednu veľkú výhodu: môžete ho položiť prakticky do ktorejkoľvek miestnosti a nikde vás nesklame. Pre tých, ktorí si zakladajú na zladení podláh do jednotného harmonického celku, môže byť vinylová podlaha ideálnym riešením.

  Ako vybrať podlahu do kuchyne?

  V kuchyni varíte, jete, umývate riad. Je preto jasné, že podlaha bude často znečistená, budú na ňu padať omrvinky, sem-tam príbory, inokedy sa niečo vyleje. Koberec je teda úplne nevhodný, azda s výnimkou, že máte v rodine batoľa a nechcete, aby lozilo po studenom povrchu. Laminátová podlaha môže byť postačujúca, no vyberte si takú, ktorá má ochranu proti škrabancom, dostatočne hustú HDF a špeciálne upravený vodoodolný povrch. Vyhnite sa lacnej laminátovej podlahe z obchodných reťazcov, ktorá sa pri častom vystavení tekutinám môže vlniť. Jej výmena by vás zbytočne stále ďalšie peniaze.

  Dlažba je v kuchyni najčastejšou voľbou. Je síce odolná voči vode, ale studená a pri páde predmetov sa môže poškodiť – vznikne nepekná štrbina či prasklina. Ťažšie je ju aj vymeniť. Niektorí ľudia preto volia kompromis – do kuchyne položia plávajúcu laminátovú podlahu a len úzky pás okolo kuchynskej linky pokryjú dlažbou. Prípadne sa poistia kuchynským kobercom, ktorý zachytí nečistoty či vyliate tekutiny. 

  Vhodným typom podlahy do kuchyne je aj vinylová, korková alebo lakovaná trojvrstvová drevená podlaha. Vinylová podlaha bez problémov odolá teplotám, pádu ťažkých predmetov aj agresívnym látkam.

  Ako vybrať podlahu do obývačky?

  Obývačka je srdcom nášho bytu a miestom, kde sa chceme cítiť príjemne. Obývačku chceme tiež mať štýlovú a reprezentatívnu. Veľmi efektne bude pôsobiť masívna drevená podlaha, ktorá je tichá, pocitovo teplá a nadčasovo krásna. Nehnuteľnosti s luxusnou drevenou podlahou sú na trhu aj viac hodnotené. Na druhej strane, ak máte kuchyňu prepojenú s obývačkou a chcete mať v oboch miestnostiach jednotnú podlahu, pravdepodobne budete hľadať nejaký kompromis. Tým môže byť vodoodolná laminátová podlaha alebo môžete siahnuť po čoraz obľúbenejšej trojvrstvovej drevenej podlahe. Jej životnosť je ešte dlhšia než u laminátu a je možné renovovať či opraviť ju zbrúsením a opätovným zafarbením. Na trhu nájdete aj  trojvrstvové drevené podlahy záruku až 25 rokov. 

  Bez problémov môžete použiť aj vinylovú podlahu, ktorá sa dnes vyrába v atraktívnom prevedení. Pôsobí luxusne a štýlovo. Útulnosť dodá interiéru koberec, ktorý však nie je vhodný, ak máte v rodine alergika. Dlažba je do obývačky kvôli studenému pocitu nevhodná, niektorí si ju však volia aj napriek tomu pre jej jednoduchú údržbu, dobrú kompatibilitu s podlahovým kúrením a zladenie v celom byte.

  Ako vybrať podlahu do spálne?

  Po prebudí alebo večer pred spaním tu budete chodiť naboso, preto by podlaha mala byť ideálne teplá a príjemná na dotyk. Vhodná je drevená, vinylová podlaha alebo koberec. Mäkký koberec bude pre vaše nohy najpríjemnejší, na druhej strane treba počítať s usádzaním prachu. Alergici sa mu nepotešia.

  Keďže v spálni trávime len nutný čas na prespanie, znesie aj oproti drevu chladnejšiu laminátovú podlahu. Jej prednosťou je, že sa ľahko štýlovo zladí s miestnosťami v celom byte. Najmenej vhodná je dlažba.

  Laminátová podlaha
  Zdroj: Villeroy&Boch

  Ako vybrať podlahu do detskej izby?

  Deti strávia veľkú časť dňa hraním sa na podlahe, preto by mala byť teplá, mäkká a bezpečná zo zdravotného hľadiska. Na druhej strane, deti majú nadprirodzenú schopnosť vyrobiť všade neporiadok do 5 minút a preto každý rodič ocení možnosť rýchlej a nenáročnej údržby. Častou voľbou býva laminátová podlaha a na nej menší detský koberec, ktorý môžete časom vymeniť alebo sa ho úplne zbaviť. Dnes už na trhu nájdete certifikované detské koberce, ktoré neobsahujú žiadne toxické látky a ani neuvoľňujú vlákna či čiastočky. 

  Do detskej izby je vhodná tiež vinylová podlaha, linoleum a správne upravený korok. Práve posledný spomínaný, teda korok, je zaujímavý z viacerých hľadísk. Korková podlaha je prirodzene mäkká a pružná, taktiež zmierni pády, čo je v detskej izbe veľmi dôležité. Tlmí aj zvuky, takže šúchanie autíčkami či iným hračkami po podlahe bude pre vaše ušné bubienky znesiteľnejšie. Veľkou výhodou korku sú jeho hypoalergénne vlastnosti: korok je prirodzene odolný voči plesniam, hmyzu a alergénom. Tieto vlastnosti zabezpečujú, že podlaha zostane čistá a zdravotne nezávadná, čo je pre detskú izbu kľúčové. Čo sa týka údržby, stačí ju pravidelne zametať alebo vysávať a občas utrieť vlhkou handrou.

  Ako vybrať podlahu do kúpeľne a toalety?

  Časy, kedy bola vo väčšine domácností v kúpeľniach a toaletách dominantná dlažba, pomaly ustávajú. Je síce perfektne odolná, no ak nechceme v domácnosti striedať viacero typov podláh, fantasticky poslúži aj teplejšia vinylová podlaha. Ponúka výbornú odolnosť voči vode, je dostupná v rolkách, dlaždiciach alebo ako luxusné vinylové dlaždice, ktoré môžu napodobňovať vzhľad dreva alebo kameňa. Vinylové panely sa dajú aplikovať na lepidlo, bez lepidla pomocou pero-drážky (panely sa trvalo spoja cvaknutím) alebo ako samolepiace. A mimochodom, vinylové panely môžete okrem podlahy použiť aj ako obklad na stenu v kúpeľni. Interiér tým krásne opticky zjednotíte.

  Predajňa Woodcote Poprad, podlahy
  WOODCOTE Interiérové Štúdio Poprad

  Ako zladiť podlahy v jednotlivých miestnostiach?

  Pri zariaďovaní domova je dôležité venovať pozornosť aj tomu, ako budú podlahy v jednotlivých miestnostiach spolu ladiť.  Aby váš domov pôsobil harmonicky a súdržne, je dobré držať sa pravidla troch. To znamená, že by ste mali v celej domácnosti použiť najviac tri rozličné typy podláh. Ako to ale dosiahnuť?

  Prvým krokom je výber základného typu podlahy. Vyberte podlahu, ktorá sa bude používať vo väčšine obytných priestorov, ako sú obývacia izba, jedáleň a chodby. Táto podlaha by mala byť univerzálna, ľahko kombinovateľná s rôznymi štýlmi nábytku a farbami stien. Napríklad, svetlé drevené či laminátové podlahy dodajú priestoru pocit otvorenosti a ľahko sa kombinujú s rôznymi farbami a materiálmi.

  Pre miestnosti, ako sú kúpeľňa a kuchyňa, kde je riziko vlhkosti a vyliatych tekutín vyššie, je dôležité zvoliť materiál, ktorý je na tieto podmienky pripravený. V týchto priestoroch môžete použiť keramickú alebo porcelánovú dlažbu alebo vinylové podlahy, ktoré sú vodoodolné a ľahko sa udržiavajú. Uistite sa, že farebné prevedenie a štýl týchto podláh sa harmonicky dopĺňa s hlavnou podlahou v dome.

  Potom už len pridajte tretí typ podlahy pre osobitý akcent alebo komfort. V miestnostiach, ako je spálňa detská izba, kde možno oceníte viac pohodlia a tepla, môžete zvoliť mäkšie podlahové krytiny, ako je kobercové pokrytie. Vyberte farbu alebo vzor, ktorý sa hodí k vašej hlavnej a sekundárnej podlahe, čím vytvoríte súdržný vzhľad v celej domácnosti. Napríklad, ak je vaša hlavná podlaha v teplej drevenej farbe a sekundárna podlaha je svetlá dlažba, zvoľte koberec v tónoch, ktorý vhodne dopĺňa obe podlahy.

  Čo podlaha a domáce zviera?

  Podlaha a domáce zvieratá, to je osobitá kapitola. Kto má psíka alebo mačku, vie, že sa nevyhne občasnej mláčke na podlahe ani škrabancom od pazúrikov. Potrebujeme teda podlahu, ktorá vydrží všetky tieto nástrahy. Ideálne by mala byť odolná voči vlhkosti, ľahko sa udržiavať a tiež byť pre našich domácich miláčikov pohodlná.

  Prvé kritériá spĺňa dlažba, ktorá je extrémne odolná voči vode a škvrnám. Dlaždice však môžu byť pre zvieratá chladnejšie a menej pohodlné na ležanie, takže záleží, či uprednostníte pohodlie zvieratka alebo funkčnosť podlahy. Vhodné môžu byť aj niektoré typy tvrdého dreva ako napr. tvrdený bambus,  pretože ponúkajú vyššiu odolnosť voči vlhkosti a škrabancom ako tradičné tvrdé drevo. Je však dôležité vybrať sorty, ktoré sú špeciálne upravené.

  Laminát si zas nerozumie s mláčkami, počuť na ňom každé cupitanie labiek a pre zvieratká býva aj dosť šmykľavý. Rozumnou voľbou sa opäť raz javia vinylové podlahy. Sú vodoodolné, čo znamená, že dobre odolávajú moču a iným nehodám spojeným so zvieratami. Okrem toho sú odolné voči škrabancom a ľahko sa udržiavajú. Patria medzi tichšie podlahy, takže vás nevyruší ani cupitanie zvieracích labiek.

  Podlahy - WOODCOTE Interiérové Štúdio Bratislava, R1 Centrum
  WOODCOTE Interiérové Štúdio Bratislava, R1 Centrum

  Ako si vybrať podlahu s ohľadom na štýl?

  Štýl je dôležitou súčasťou výberu podlahy, pretože doma chcete nielen pohodlné, ale tiež estetické prostredie. Možno vás oslovuje moderný štýl s čistými líniami a jednoduchou farebnou paletou, alebo ste priaznivci industriálneho, škandinávskeho či bohémskeho štýlu. Aká podlaha sa hodí k jednotlivým štýlom? Tu je pár postrehov, ktoré sa vám môžu hodiť:

    • Moderný štýl je charakteristický čistými líniami a jednoduchou farebnou paletou. Pre tento štýl sú ako stvorené podlahy s hladkým povrchom a minimalistickejším vzhľadom. Laminátové podlahy alebo veľkoformátové dlažby v neutrálnych farbách ako biela, sivá, či jemné odtiene béžovej sú ideálne.

    • Rustikálny štýl sa vyznačuje láskou k neopracovanému, masívnemu drevu. Podlahy, ktoré sú vhodné pre rustikálny štýl, by mali odzrkadľovať túto filozofiu. Ideálne sú drevené podlahy s viditeľnou textúrou a kresbou dreva, ktoré pripomínajú staré vidiecke domy a farmy. Farby by mali byť teplé, od odtieňov medovej až po tmavšie odtiene hnedé – tieto odtiene vytvárajú nezameniteľný pocit pohodlia a útulnosti.

    • Provensálsky štýl evokuje francúzsky vidiek plný levanduľových polí a starých kamenných domov. Je výrazne ovplyvnený farbami a vôňami Stredozemia, čo sa odráža aj vo výbere podláh. Vhodné sú najmä svetlé drevené podlahy. Farby môžu oscilovať od bledých až po pastelové odtiene, ktoré priestor rozžiaria a opticky zväčšia. Neoddeliteľnou súčasťou provensálskych podláh môžu byť aj keramické dlaždice s tradičnými vzormi alebo terakotové dlaždice.

    • Škandinávsky štýl podčiarknete použitím masívneho dreva alebo kvalitného laminátu, ktorý simuluje drevenú štruktúru. Farebnosť sa pohybuje od bielenej po svetlé odtiene duba, čím sa dosiahne pocit sviežosti, čistoty a priestrannosti.

    • Bohémsky štýl si priam pýta podlahy, ktoré sú originálne a majú „dušu“. Hodiť sa môžu vintage alebo patinované drevené podlahy, mozaikové dlažby alebo neobvyklé vzory na laminátoch. Farebná paleta je tu bohatšia, môžete sa odvážiť na tmavšie drevo alebo kombinovať viacero odtieňov a textúr, čím vytvoríte osobitý a útulný priestor.

    • Elegantný štýl s dôrazom na luxus si žiada prvotriedne materiály. Ideálnou voľbou budú podlahy z prírodného kameňa, ako je mramor, žula, alebo vysoko lesklé dlaždice. Tieto materiály nielenže vyžarujú prestíž, ale sú aj veľmi odolné. Farby ako čierna, tmavá šedá, alebo odtiene zlata a bronzu premenia váš príbytok na elegantný a sofistikovaný domov.

    • Spojenie s prírodou umocnia podlahy, ktoré sú teplé a majú prirodzený vzhľad. Drevené podlahy, korkové podlahy, alebo dokonca bambusové pridajú vášmu interiéru teplo a pohodlie. Farby ako teplé odtiene hnedej, zelená, alebo dokonca nepravidelné prírodné vzory vám pomôžu precítiť spojenie s prírodou, aj keď ste uprostred mesta.

   Náš tip: Chcete získať dokonalý prehľad o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov podlahových materiálov? Náš článok vás zorientuje v tom, či si vybrať drevo, laminát, korok alebo vinyl.

   Svetlo a farba v interiéri dokážu malé zázraky

   Aký štýl vás najviac oslovuje, to viete najlepšie sami. Ak už máte vybratý svoj srdcový štýl, máme pre vás ešte dve univerzálne odporúčania, ktoré sa vám zídu.

   Popremýšľajte o farebnej schéme:  Rozličnými farbami sa dajú docieliť rozličné efekty. Svetlejšie podlahy môžu priestor otvoriť a presvetliť ho, zatiaľ čo tmavšie podlahy umocnia pocit tepla a útulnosti. Farebné kontrasty zas pomôžu vytvoriť dramatickejší vzhľad.

   Zohľadnite svetelné podmienky: Svetelné podmienky v miestnosti môžu výrazne ovplyvniť výber podlahy. V priestoroch s veľkým množstvom prirodzeného svetla môže svetlá podlaha zosilniť jas a otvorenosť miestnosti. Naopak, v tmavších priestoroch môže tmavšia podlaha pridať hĺbku a charakter.

   Drevená podlaha Villeroy Boch
   Zdroj: Villeroy&Boch, drevené podlahy

   Uľahčite si výber podlahy s nami

   Nájsť rovnováhu medzi estetickými požiadavkami, funkčnosťou a finančnou dostupnosťou podlahy je veru tvrdý oriešok. Ak chcete ušetriť čas a nervy pri premýšľaní nad všemožnými kombináciami, príďte sa poradiť do našich interiérových štúdií. Radi vám ukážeme najnovšie trendy a pomôžeme aj pri výbere ideálnej podlahy s ohľadom na vaše preferencie a rozpočet.

   Add a Comment

   Your email address will not be published. Required fields are marked *